Değişken Veri Basımı

Değişken Veri Basımı

Değişken veri, Roland VersaWorks’da yer alan en ilgi çekici özelliklerden biri olup birden fazla çalışmayı aynı grafik katmanında yazdırmanızı ve bu çalışma alanlarından bir kısmı üzerinde değişiklik yapabilmenizi sağlamaktadır.

Örnek olarak; maraton için tişört, kişiselleştirilmiş nesneler, sertifikalar ya da isimlikler basıyorsanız bu özellik çok işinize yarayabilir. Kısacası basılan çalışma üzerindeki bir resim, isim ya da rakam her baskıda değişecek şekilde ayarlanabilir. Roland VersaWorks bu verileri ayarlamanız ve baskı yapmanız için son derece kolay bir yazılımdır.

VersaWorks ile değişken değer yazdırma işlemini son derece çabuk ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Diğer kısımları değiştirmenize gerek kalmadan her baskıda farklı resim ve/veya metin kullanabilirsiniz.

Kendi tasarım yazılımınızı kullanın

İsimlik tasarlıyorsanız bu iş için istediğiniz yazılımı, örneğin Adobe Illustrator’ı kullanabilirsiniz. Bu tasarımda değişken verinin olduğu kısımlarda (isim, departman, çalışan numarası ve fotoğraf) bunu belirten işaretler kullanmanız gerekmektedir.

Dikdörtgenler kullanarak değişken verinin yer aldığı kısımları belirtebilirsiniz. İsim, departman, numara ve fotoğraf alanlarını ayrı dikdörtgenler kullanarak belirtin. Sadece dikdörtgen bulunan bölümler değişken veri için kullanılacaktır.

Bir Veritabanı Oluşturun

Excel kullanarak dört kolonluk bir dosya oluşturun. İsim, departman, numara ve fotoğraf için ayrılmış kolonların isimleri olsun. Bir sonraki sütundan başlayarak gerekli verileri girin.

Bu dosyayı CSV, TXT (tab ya da boşluk ayraç olarak) ya da HTML dosyası olarak kaydedin.

Roland VersaWorks kullanarak değişken veriyi yazdırın

Aşağıdaki adımları VersaWorks üzerinden izleyerek değişken verinin doğru olarak yazdırıldığından emin olabilirsiniz:

  • Veri dosyasını iş listesine ekleyin.
  • Dosyaya çift tıklayın ve pictogram listesinin en sonuna inin.
  • “Enable Variable Data Printing” işaretleyin ve “ Show All Variable Data Fields” seçin
  • Değişken veriyi içeren dosyayı içe aktarın. Sonrasında çalışanlarınızın bilgileri liste olarak oluşacak.

“Attributes” (Nitelikler) ekranı otomatik olarak açılacaktır. Bu kısımda yazı ve görseller üzerinde belli değişiklikler yapabilirsiniz. Görseller üzerinde değişiklikler yapabilir, opaklıklarını ayarlayabilir, yazı türü, boyutu ve rengini değiştirebilirsiniz.

Bu kısım da tamamsa, artık yazdırmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bu işlemi adım adım nasıl yapabileceğinizi gösteren videoya Adım Adım Değişken Veri Yazdırma adresinden ulaşabilirsiniz.