Serigrafi baskı
ve dijital teknolojiler

Roland dijital yazıcılar:
tüm serigrafi baskı işletmeleri için kazançlı seçim

Kısa vadeli ve tek seferlik tasarımların üretimini hızlandırmak isteyen mevcut bir serigrafi baskı işletmesiyseniz ya da ısmarlama ve özelleştirilmiş baskı dünyasını keşfetmeye başlayan yeni bir girişimciyseniz; talep üzerine dijital baskı, işiniz için heyecan verici bir fırsat sunuyor. Dijital baskı teknolojisi hemen hemen her malzemede, her boyutta ve sayıda renkli tasarımları hızla hayata geçirmenin uygun fiyatlı, yaratıcı ve etkili bir yoludur.

Serigrafi baskı işletmeleri için fırsatlar

FESPA Baskı Sayımı raporuna göre serigrafi baskı işletmelerinin gelir akışı paylarında tabela ve teşhir ürünleri %32’den %48’e ve tekstil ürünleri %27’den %39’a kadar büyüyecek. Onlarca yüzeyin yanı sıra vinil ve PVC üzerine baskı için en popüler ve uygun çözüm olan eko-solvent, %3 oranında büyümeye devam edecek.

Doğrudan konfeksiyona (DTG) baskı sistemleri, hem giriş seviyesi hem de orta boy cihazlar olmak üzere serigrafi baskı şirketleri için gelir akışında önemli bir rol oynayacak. Tabelalar, posterler, afişler, çıkartmalar, spor kıyafetleri, giysiler ve hızlı moda, bu pazarda yaygın olarak üretilen uygulamalardır. Bu uygulamaları, yüksek kâr potansiyeli sayesinde keşfetmeye değer daha fazlası takip etmektedir.

Hızlı ve kolay
bir taneden yüzlercesine

Dijital baskı, siz yaratıcı, müşteri odaklı ve kontrolde kalırken serigrafi baskı işinizin sağlıklı kazançlar elde etmesine yardımcı olabilecek bir dizi avantaj sunar.

Dijital baskı, serigrafi ve tampon baskı uygulamalarınız için mükemmel bir tamamlayıcıdır. Serigrafi baskının sunduğu daha istikrarlı uzun dönem grafik çıktısıyla birlikte hemen hemen her malzemede kısa süreli üretim için talepleri karşılar. Bu şekilde yepyeni grafik uygulamaları sunmak için yaratıcı potansiyeli korurken bir dizi müşteri talebini karşılayabilirsiniz. 

Hızlı, doğru
ve dayanıklı baskı

Dijital baskının en heyecan verici özelliklerinden biri, film ve serigrafi hazırlamaya gerek kalmadan olağanüstü sonuç vermesidir. Kurulum hemen gerçekleşir: Stüdyoya geldiğinizde dijital yazıcınızı açın, grafik yazılımınızdaki çalışmayı ayarlayın ve baskıya başlayın. Birden çok katman olmadan tam renkli görüntüler basmak o kadar hızlı ve kolaydır. Dijital yazıcılar, gerekli çıktı kalitesine bağlı olarak farklı baskı hızları sunar, hızlı üretim ve doğru renk üretimi elde etmek için size bir dizi seçenek sağlar.

Eşsiz özelleştirme
ve kısa dönemli üretim


Özel yapım parçalar ve çok kısa koşum sunma imkanı, dijital baskıyı serigrafi baskı makineleri için mükemmel bir ortak yapan başka bir özelliktir. Dijital baskı yöntemlerini kullanarak bir tasarımı yüzlerce baskı kadar ucuz ve kolay şekilde üretebilirsiniz. Bu sayede yatırımınızın karşılığını aldığınızdan emin olarak müşterilerinize benzersiz ürünler sunabilirsiniz.

Dijital cihazlarla sağlanan yazılım, değişken verilerin kullanılmasına izin verir. Bu, her bir ürünü farklı bir grafik veya metin ile kişiselleştirebileceğiniz anlamına gelir.
Yazılımın yerleştirme işlevi sayesinde farklı grafik türlerini birlikte gruplandırabilir, malzeme kullanımını en üst düzeye çıkarabilir ve israfı azaltabilirsiniz.

Kurulum maliyetleri

Dijital baskı için kurulum maliyetleri düşüktür (temelde malzeme ve mürekkep maliyeti) ve dosya hazır olur olmaz hemen baskıya başlayabilirsiniz. Ayrıca, dosyayı müşteriden aldıktan sonra genellikle aynı makinede bir uygulamadan diğerine geçebilirsiniz. Birleştirilmiş bir bas ve kes cihazınız varsa, sadece dijital cihazınızdaki malzemeyi değiştirerek müşterinize bir poster, bir dizi çıkartma, bir tişört, bir cam grafiği, bir araba çıkartması ve daha fazlasını sunabilirsiniz.

Kutudan çıkar çıkmaz çalışmaya hazır

Yeni teknolojiyi günlük çalışma sürecinize hızlı ve kolay bir şekilde entegre edebilmek önemlidir. Bir parça yeni ekipman seçerken, kurulumunun kolay olacağına, iş akışınıza uyacağına ve sorunsuz bir öğrenme eğrisine sahip olacağına dair güvenceye sahip olmalısınız. Teknoloji ne olursa olsun, dijital baskının heyecan verici yönlerinden biri günlük rutininize kolayca uyum sağlamasıdır. Bu sayede siz ve ekibiniz sadece birkaç saatlik eğitimden sonra baskıya hazır olabilirsiniz. Üretken olmak için beklemek zorunda değilsiniz.

Kompakt veya üretim boyutlu

İster eko-solvent, ister UV ister tekstil baskı teknolojisi kullanıyor olsun, dijital yazıcılar küçük stüdyolara ve daha büyük üretim ortamlarına uyacak şekilde üretilmiştir. Serigrafi baskı şirketiniz için bir dijital yazıcı düşündüğünüzde, çalışma alanınız ve üretim ihtiyaçlarınız için mükemmel sistemi seçmenize yardımcı olacak farklı boyut seçeneklerine sahip olacaksınız. Tekstil, UV ve eko-solvent baskı için boyut açısından birkaç seçenek vardır. Bu nedenle mevcut iş akışınıza az yer kaplayan bir sistemi eklemek ve doğru zaman geldiğinde sistemi daha büyük bir üretim yazıcısına yükseltmek kolaydır. Bazı yazıcı modelleri gerçekten masaüstü boyutundadır ve bu da birçok girişimcinin işlerini mutfak tezgahından başlatmasını ve her büyüklükteki şirketin sunduğu hizmetlerine küçük basılı işleri eklemesini sağlar.

Sizin için doğru teknoloji

Teknoloji seçimi dijital baskının büyüleyici yönlerinden biridir. Bir kez uyguladıktan sonra, hizmetlerinizi genişletmek ve heyecan verici yeni pazarlara yaklaşmak için birçok farklı sistemi yan yana kullanmak isteyeceksiniz. Serigrafi baskıya eşlik edebilecek veya yeni bir işletmenin yükselmesine yardımcı olabilecek çeşitli dijital baskı teknolojileri vardır. Hepsinin kullanımı kolay, temiz ve güvenlidir. Görüntü netliği ve renk üretimi açısından şaşırtıcı derecede doğru sonuçlar verirler.

Eko-solvent baskı

Günümüzde eko-solvent, vinil üzerine baskı için en popüler seçimdir. İnanılmaz derecede çok yönlüdür, böylece çıkartmalar ve işaretlerden posterlere, sanat tuvallerine ve kabartma çıkartmalara, pencere grafiklerine, spor kıyafetlerine ve iş giysilerine hızlı bir geçiş yapabilirsiniz. Hiç şüphe yok ki dijital inkjet baskı, net metinler, renk uyumlu görüntüler ve keskin fotoğraflar için en geniş renk seçeneğini sunar. Bazı Roland cihazları bas ve kes işlevlerini birleştirerek yol levhaları veya zemin grafikleri gibi farklı uygulamalar için ekstra ekipman gerektirmeden vinil kesme imkanı sunar.

Roland TrueVIS serisi, gibi bazı eko-solvent bas ve kes cihazları turuncu, beyaz ve metalik mürekkepler sunar. Bu, genişletilmiş bir renk gamı üretebileceğiniz, önceden stoklanmış kitaplık sayesinde çok çeşitli medyaya özel efektler ekleyebileceğiniz veya serigrafi baskı efekti elde edebileceğiniz anlamına gelir. 

UV baskı

UV, bu sektörde en hızlı gelişen teknolojilerden biridir ve herhangi bir serigrafi baskı makinesi veya tampon yazıcı için olmazsa olmazdır. Farklı boyutlarda ve üretim kapasitelerinde mevcut olan UV baskı, kişiselleştirilmiş ürünler ve hediyelik eşyalardan elektronik cihazlara ve ambalaj prototiplerine ve çok daha fazlasına kadar çok çeşitli çıktılar için mükemmeldir.

Farklı hedefler için farklı Roland UV cihazları bulunur. Boyut ve üretim hızı açısından inanılmaz esneklik sunan tezgah üstü VersaUV cihazları, küçük ögelerin özelleştirilmesi için idealdir. IU-1000F flatbed gibi diğer cihazlar da olağanüstü üretkenlik sağlar, panolara ve nesnelere yüksek hızlarda baskı yapmak için mükemmel bir çözümdür.

UV, özellikle öğrenme eğrisini en aza indirmek için aynı RIP yazılımını paylaştıklarında eko-solvent baskı ile mükemmel bir şekilde birleşir. Renk üretimi oldukça kaliteli ve detaylıdır ve Roland VersaUV serisinde, yer alan bazı cihazlar gibi birçok cihaz, işinizde 3D mat ve parlak efektler elde etmeniz için beyaz mürekkep ve vernik kullanabilir.

 

 

 

Isı transfer baskı

Dijital transfer veya termal transfer baskı olarak da bilinen ısı transfer baskı, tişörtler, şapkalar ve bez çantalar gibi tekstil ürünlerini dekore etmenin popüler bir yoludur. Tasarımlarınız transfer kağıdına basılır ve ardından mürekkebi kumaşa aktarmak için ısı ve basınç uygulanır. Roland, bu işlemi temiz ve sorunsuz hale getirmek için bir dizi dijital bas/kes sistemi sunmaktadır.

Yine, bu tür cihazları serigrafi sistemlerinizle birleştirebilirsiniz. Günümüzde üreticiler, bas ve kes eko-solvent makinesiyle  – flock, 3D, embossed, stretchable and many more. You can quickly expand your application portfolio just by changing the material in your device.

Süblimasyon baskı

Süblimasyon baskı makineleri, en parlak ve en derin renklerdeki dayanıklı kumaşlara çalışmalarınızı eklemek için idealdir. Bu sistemler, canlı ve renkli dekorasyonları kıyafetlere ve yumuşak bez gibi tekstil ürünlerine transfer etmek için bir kalender yoluyla ısı transfer yöntemini kullanır. Alüminyum plakalar veya motosiklet kaskları gibi sert ürünleri özelleştirmek için de kullanılabilirler. Bir başka heyecan verici uygulama ise spor giyimdir. Talep üzerine takım üniformaları ve spor setleri üretmek için baskılarınızı gerilebilir ve teknik tekstillere aktarabilirsiniz.


Roland Texart serisi hızlı ve etkili süblimasyon baskısı için özel olarak tasarlanmıştır. Hem doğrudan (doğrudan tekstile) hem de dolaylı baskı (bir kalender yoluyla kumaşlara aktarılan kağıda baskı) için sistemler içerir.

Doğrudan konfeksiyona baskı

Doğru teknolojiyi kullanan dijital baskı yöntemleri tasarımlarınızı doğrudan giysilere ve kumaşlara basmanıza olanak tanır.Texart RT-640M ok fonksiyonlu doğrudan ve dolaylı süblimasyon yazıcısı gibi üretim sistemleri, iç dekor kumaşları ve yumuşak bezli tabelalar gibi daha büyük ölçekli çalışmalar için mükemmeldir. Kompakt VersaSTUDIO BT-12 doğrudan konfeksiyona baskı makinesi gibi diğer sistemler, en küçük çalışma alanındaki pamuklu tişörtlere ve çantalara özelleştirme eklemeyi kolaylaştırır. Roland VersaUV serisindeki UV yazıcılarla doğrudan yumuşak malzemelere baskı yapmak mümkündür.

Fırsatlars ve Uygulamalar

Gördüğünüz gibi dijital baskı teknolojisi, renk gamını genişleterek ve malzeme uyumluluğunu artırarak, hızlı yazdırma seçeneği ile serigrafi baskı iş akışını artırabilir. Bazı dijital yazıcılar kompakt ve uygun fiyatlı olup, işletmelerin bankaları da kırmayacak en son teknolojiye yatırım yapmalarına izin verirken, diğer sistemler daha büyük üretim modelleridir veya manuel sonlandırma sürecini kaldırabilecek kontur kesim işlevine sahiptir.

Serigrafi baskı yapan kişi olarak, şüphesiz müşterilerinizden çeşitli talepler alıyorsunuz. Birçok farklı uygulamayı üretmek için doğru esnekliği sunan yeni ekipmanların seçilmesi veya iki farklı teknolojinin eşleştirilmesi, baskı portföyünüze daha fazla güç katacaktır. Roland sistemleri mükemmel uygulama çok yönlülüğü sunar. Bu sayede yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirebilir ya da müşterilerinizin taleplerine cevap verebilirsiniz. Roland dijital yazıcıları kullanarak sunabileceğiniz en heyecan verici uygulamalara bakalım.