Roland DG Yeni Seramik 3D Baskı Teknolojisini Formnext’te Açıklıyor

formnext.png

Geniş format inkjet yazıcı ve masaüstü imalat cihazlarının dünya lideri üreticisi Roland DG Corporation, alumina tozu kullanan yeni seramik 3D baskı teknolojisinin potansiyelini 15 ve 18 Kasım tarihleri arasında Almanya - Franfurk’ta düzenlenecek olan Formnext’te  sergileyeceğini bugün duyurdu.

Sergi süresince seyirciler Roland DG seramik 3D yazıcıyı ve uygulama örneklerini ilk kez görme fırsatına sahip olacaklar. Yeni püskürtme teknolojileri, alumina tozunun içerisine bağlayıcı maddeler püskürtmeye bağlı olarak karmaşık seramik objeler yaratmayı mümkün kılıyor.

Bu günlerde 3D yazıcıların büyük çoğunluğu, prototiplendirme için reçinelerle sınırlı malzemeler ile düşük maliyetli birleştirmeli yığma modelleme (FDM) teknolojisini kullanıyorlar. Daha fazla malzeme çeşidini destekleyen 3D yazıcılar genellikle yüksek fiyatlarda ve büyük boyutlardalar. Roland DG’nin amacı küçük ve orta büyüklükteki şirketler tarafından hızlı üretim için, 3D baskı teknolojisinin kullanımını genişletme yeteneğine sahip malzemeleri destekleyen küçük ve orta ölçekli 3D yazıcı sunmanın olasılığını araştırmak.

Roland DG Endüstriyel İş Geliştirme Birimi Genel Müdürü Michel Van Vliet’e göre yeni teknoloji sadece dekoratif alanda değil aynı zamanda seramik filtre elemanları, valflar ya da ısı yalıtkanları gibi imalat sanayii parçaları için uygun olan hassasiyeti ve ince detayları üretiyor. Yeni teknolojinin diğer  bir avantajı ise seramik objeleri oluşturmak için gerekli kısaltılmış işlem süresi.

Van Vliet konu ile ilgili, “Gerçek ürünün piyasaya çıkarılmasından önce çekirdek teknolojimize kattığımız bu yeni eki sergilemek Ar&Ge (Araştırma-Geliştirme) sürecini kolaylaştırır, şirketimizin ürünleri eksiksiz olarak ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun hale getirilmiş şekilde piyasaya çıkarmasına olanak verir. Pazar ihtiyaçlarına seslenmek ve komple çözümler sunmak daima şirketin stratejik hedefi olmuştur. Şimdi, halkın görüşlerini dinleyerek bir sonraki ürünümüzü etkilemek adına onlara fırsat sunarak bundan sonraki adım ürün geliştirme sürecine geçebiliriz.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Formnext 2016 Messe Frankfurt’ta gerçekleştirilecek. Roland DG sergisi Salon 3.1, Stant C68’de yer alıyor.