Roland DG METAZA MPX-95 Tıbbi Cihaz İzlenebilirliği için Doğrudan Parça İşaretleme (DPM) Çözümünü Lanse Ediyor

3D kazıma makinelerini, 3D yazıcıları ve gravür makinelerini içeren dijital üretim araçları lider üreticisi Roland DG Corporation,  tıbbi cihazların uygun takip ve işaretlemesi için METAZA MPX-95 doğrudan parça işaretleme (DPM), barkod impakt baskı çözümünü bugün piyasaya süreceğini açıkladı.

MPX-95 doğrudan parça işaretleme çözümü neşterler ve forseps gibi tıbbi cihazları kalıcı olarak işaretler. Elmas iğnesi ve güçlü vuruş kuvveti ile MPX-95 çözümü paslanmaz çelik, demir, titanyum, platin gibi çok çeşitli malzemeler altın, gümüş, pirinç, bakır, nikel, alüminyum gibi daha yumuşak yüzeyler üzerine yüksek hızda ve vuruş noktası hassasiyeti ile kazıma yapabilir. Seri numarası, 2D sembol ya da diğer işaretler ile bireysel tıbbi cihazlar üzerine işaretleme yapmak stok durumu, yeri, kullanım geçmişi ve bakım kayıtları gibi verilerin takibini kolaylaştırarak cihazların yönetimine olanak sağlar.

Roland DG launches METAZA MPX-95 Direct Part Marking Solution for medical instrument traceability.

Roland DG Easy Shape İş Geliştirme Genel Merkezi’nden, Roland DG DPM Yöneticisi Yoshihiro Yazawa konu ile ilgili olarak, “Dünya çapında düzenleyici kuruluşlar enfeksiyon riskini azaltmak ve hastaların güvenliğini sağlamak adına tıbbi tesislerde kullanılan cihazlar için kapsamlı yönetim sistemleri arayışı içerisindeler. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüm tıbbi cihazların bir tanımlayıcıya sahip olması gerektiğini belirten FDA Benzersiz Cihaz Tanımlama (UDI) yönetmeliği 2014 yılı Eylül ayı itibari aşamalı olarak uygulanmaya başladı ve yönetmeliğin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Avrupa Birliği ve Asya ülkelerinde zorunlu hale gelmesi bekleniyor.” dedi.

MPX-95 DPM çözümü hızlı bir şekilde GS1* standartlarına 2D DataMatrix barkodlarını oluşturur ve bu barkodları, nokta işaretleme iğnesi kullanarak bir milimetre kare kadar küçük alanlarda, aşınma riski olmadan kalıcı olarak yüzeyleri işaretlemek ve silinmesini önlemek için tıbbi cihazların yüzeyine kazır. Çıkarılabilir taban masası ve levhası çok çeşitte ve boyuttaki tıbbi cihazların tanımlayıcılar ile işaretlenmesine olanak sağlar. Aynı zamanda MPX-95 standart olarak işaretlenecek alanı tanımlamaya yardımcı olan lazer gösterge ile birlikte gelir. Bu sayede dijital teknoloji deneyimine sahip olmayan sağlık sektörü çalışanları dahi özel bir eğitim almadan doğru ve kolay bir şekilde işaretleme yapabilirler. 

DPM çözümü, işaretleme sırasında cihazları tutmak için  kullanılan bir pense, bir sürgülü mengene ve kıskaç iğnelerinin yanı sıra her bir cihaz için benzersiz tanımlayıcılar üreten yazılımdan oluşur. Mengenelerin her ikisi de parçanın kıstırıldıktan sonra lazer gösterge ile hizalanarak ince ayarının yapılması için parçanın konumuna izin verir.

MPX-95 DPM

* GS1 DataMatrix barkodlar, semboller ve elektronik veri transferi için uluslararası kuruluş GS1 tarafından saptanan 2D semboller için bir standarttır. Dünya çapındaki elektronik üreticilerine ve tıbbi tesislere cihazlardaki sembolleri görüntülemek için standart bir yöntem sunar. Ürün kodu, kullanım limitleri, lot numarası, seri numarası ve daha fazlası hakkında bilgi 26 bayt içinde depolanabilir ve özel bir tarayıcı kullanılarak okunabilir.