Roland DG MDX-50 Otomotik 3D Freze Makinesini Piyasaya Sürüyor

3D freze makineleri, 3D yazıcılar ve kazıma makineleri dahil dev dijital imalat aletleri üreticisi Roland DG Şirketi, MODELA MDX-50 3D freze makinesini bugün piyasaya sürdü.

1986’da dünyanın ilk masaüstü milini piyasaya sürdüğünden beri Roland DG, kompakt, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı 3D freze makinelerini üretmeye odaklandı. MDX serisi; hızlı ve kolay şekilde hassas prototipler, parçalar, şablonlar ve ABS, POM, naylon, plastik köpük, şekillendirici mum, kimyasal ahşap, sert kereste ve daha birçok çeşitlilikte resinden ve ahşaptan modeller üretebilmesi ile mühendisler, ürün tasarımı yapanlar ve eğitmenler arasında popüler hale geldi.

mdx.50_1.png

Yeni duyurulan MDX-50 çok sayıda heyecan verici iyileştirmeye sahip. Bütün bir sistem olarak sunulan makine freze hızını artırmak üzere geliştirilmiş besleme hızının yanı sıra güncellenmiş ve kullanımı kolay CAM yazılımı, daha geniş çalışma alanı ve otomatik takım değiştirici (ATC) içeriyor.

Roland DG 3D Pazarı, Easy Shape İş Geliştirme HQ Genel Müdürü Yoshihiro Yazawa şu şekilde konuştu: “MDX-50, oldukça başarılı MDX-40A’nın yetenekleri ve fonksiyonları üzerinden geliştirildi. MDX-50 fiyat-performans, verimlilik, otomasyon ve kolay kullanım yönünden yeni yetişen öğrencileri desteklemenin yanı sıra üretim endüstrideki ürün tasarımcılarına en yüksek değeri sağlar”.

MDX-50, XYZ eksenleri boyunca geliştirilmiş üretimi artıran besleme oranı ile freze kapasitesini artırır. Makine alanı da daha büyük modelleri ele almak ve çok sayıda nesneyi aynı anda frezlemek için yüzde 60 oranında arttırıldı. MDX-50’nin bir diğer ana faydası ise otomatik iş akışı. Entegre Otomatik Takım Değiştirici (ATC) sayesinde operatörün aletleri değiştirmesine ya da üretim süresince alet uzunluklarını yeniden kurmasına gerek kalmıyor. Opsiyonel döner eksen ünitesi, silindir şeklindeki nesneleri frezlemek ve 2 kenarlı, 4 kenarlı ve özel açılı maddelerin üretimini otomatikleştirmek için 360 derece dönebiliyor. ATC ve döner eksen sayesinde freze işlemi başladığında kullanıcılar makineyi güvenle tek başına çalışmaya bırakabilirler.

mdx-50_2.png

İş akışını yöneten kullanıcılara daha fazla destek için operatörler, makine statüsünü işlem bittiğinde ya da müdahale gerektiğinde mail bildirimi yapan ekrandaki “VPanel” ile kontrol edebilirler. “VPanel” ayrıca alet kullanım süresini ve değişim aralıklarını kaydeder. MODELA serisi donanımıyla gelen SRP Player CAM yazılımı, işleri 5 sezgisel adımda ayarlayarak üretimi makineyi ilk kez kullananlar için dahi kolay hale getirir. Kapak, kullanıcıları hareket eden parçalardan korur ve saçılmadan oluşacak israfı engeller. Entegre tabla toz ve birikintileri toplar.

Yazawa ayrıca şöyle ekliyor: ”R&D departmanlarının daha kısa prototiplendirme ve tasarım zamanları için talepleri belirleme ihtiyacı artıyor. 3D yazıcıların gelişiyle tasarımcılar, 3D datadan 3D objeler elde edebileceklerini gördüler. Genelde nihai ürünlerine benzer malzemelerden  üretim yaparak nesnelerin görünümlerini, hissini kontrol etmek ve uygunluğunu ve fonksiyonunu doğrulamak için 3D makinelere ihtiyaç duyuyorlar. Mümkün olduğunca çok kişiye bir şey üretirken eğlenme fırsatını vermek için Roland DG, her tür üretimi destekleyen ürün çözümleri üretmeye devam edecek”.

MDX-50