doğru ton değerlerini bulmak için müşterilerinizle birlikte çalışın

VersaWorks 6'daki renk yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinin

Grafik endüstrisinde çalışıyorsanız, müşteri memnuniyeti açısından renk doğruluğunun ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Fakat renkleri önceki baskı çalışmalarıyla, müşteri beklentileriyle veya ekranda göründükleri halleriyle doğru bir şekilde eşleştirme zorluklarla doludur.
RIP blog serilerimizin bu ikinci bölümünde, renkleri doğru bir şekilde elde etmenin, doğrusallaştırmanın, ICC profillemesinin ve renk eşleştirmenin önemine daha yakından bakacağız. 

Ekrandan (ekrana) baskı

Her birimiz renkleri farklı bir şekilde algılarız (internette herkesi haftalar boyunca sinir eden siyah ve mavi elbise bilmecesini hatırladınız mı?) ve işimiz için mükemmel rengi bulmuş olsak bile o tonun bir kağıt sayfasına basılmadan önce birçok dönüşümden geçeceği muhtemeldir. Ekrandan ekrana ve özellikle ekrandan baskıya farklı görünecektir çünkü ekranda gördüğünüz renkler, rengi göstermek için kırmızı, yeşil ve mavi ışık (RGB) kullanmaktadır.

Bununla birlikte baskı mürekkebi dünyasında yazıcınızın renk yapılandırmasına bağlı olarak renkler genelde siyan, macenta, sarı ve siyah (CMYK) veya diğer renklerin değişken derecelerinden oluşmaktadır. Böyle olunca da, sizin tasarımınız ve nihai çıktı arasında daima birçok kendine özgü zorluğa sahip bir dönüşüm prosesi vardır. Peki, bu zorlukların üstesinden nasıl gelebilirsiniz?

Tutarlı Renk Yönetiminin Faydaları

İyi renk yönetimi, yüksek üretkenlik ve verimlilik için kilit noktadır. Renkleri doğru bir şekilde yeniden oluşturabilme ve uyumlu hale getirebilme kabiliyeti sizlere aşağıdakileri yapabilmenizde yardımcı olacaktır:

1. Müşteri memnuniyetini artırma

Müşteriler, logolarının ve marka renklerinin zaman boyunca ve değişik ortamlarda aynı görünmesini isterler. Coca-Cola kırmızısı ile McDonald’s kırmızısı insan gözüne aynı gibi görünebilir ama aynı değildirler. Müşterilerinizin gerçekte istediği rengi nasıl sağlayabileceğinizi bilmeniz çok önemlidir.

2. Zamandan tasarruf etmek

Müşterinizin marka renklerini her tekil iş için veya her fiziksel cihaz güncellemesinden sonra yeniden eşleştirmek zorunda kalsaydınız oldukça verimsiz olurdu. Bu yüzden doğru renk eşleştirme, zaman boyunca ve farklı cihazlarda aynı çıktı sonuçlarını elde etmenize imkan tanıyarak zaman (ve para) tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

3. Kayıpları azaltmak

Doğru renk eşleştirme, “doğru sonuç elde etmek” için gerçekleştirmeniz gereken baskı sayısını da sınırlayarak daha az israf, daha yüksek karlılık ve daha sağlıklı bir çevre ile sonuçlanacaktır.

4. İşinizin daha doğal bir şekilde büyümesini sağlamak

Eninde sonunda mevcut cihazınızı yükseltmek veya işyerinize birkaç yeni cihaz eklemek isteyebilirsiniz. VersaWorks 6, aynı mürekkep türünü kullanırken birden fazla aynı model yazıcı arasında tutarlı renk sağlamak için kullanımı kolay bir renk eşleştirme işlevine sahiptir.

Renk yönetimi, işiniz için önemlidir

Dijital baskıda renk yönetimi daha çok iki kilit unsurun etrafında kurulmuştur: bir yandan doğrusallaştırma (veya kalibrasyon) ve ICC profilleme ve diğer yandan renk eşleştirme. Doğrusallaştırmanın ana amacı açıktan koyuya en iyi yoğunluk ana renk değerlerini belirlemekken, ICC profillemenin amacı ise ton (veya spektral) renk değerleri hakkındadır.

Ya da daha basit bir dille, doğru renkleri doğru miktarda oluşturmaktır.

Renk eşleştirme, zaman içinde aynı sonuçları elde edebilmek için tekil bir cihaz üzerinde ya da aynı mürekkep türünü kullanan çeşitli aynı model cihazlar üzerinde bu verileri bir şekilde kaydetmek ile ilgilidir. Her iki prosese de daha yakından göz atalım.

Doğrusallaştırma ve ICC profilleme

Cihazınızı nasıl doğrusallaştıracağınızı ve yazıcınıza nasıl ICC profilleri ekleyeceğinizi adım adım anlatan bir rehberle ilgilenenler için yakında Roland Akademimize  bir video rehberi ekleyeceğiz.

Şimdilik hatırlamanız gereken en önemli şey, doğrusallaştırmanın ve ICC profillemenin size cihazınız için en uygun tekil ve toplam kanal mürekkep sınırlarını ayarlamanıza yardımcı olacağıdır. Böylece baskı malzemenizin üzerindeki aşırı mürekkebi ve mürekkep kusmasını ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca bu prosesler cihazınızın verilen bir baskı malzemesi üzerine renkleri tam olarak beklediğiniz şekilde çıkartmasını sağlayacaktır.

VersaWorks Media Explorer

Kırmızı, sarı, turuncu ve macentanın doğru tonlarının yansıtılmasının kritik olduğu önemli bir alan ise ten renkleridir. Bunlar yazıcınızın kolaylıkla hata yapabileceği çok karmaşık renklerdir. Bu yüzden iş için en iyi baskı malzemesini kullanmanızın yanı sıra en iyi ayarları ve en ideal renk profilini de kullandığınızdan emin olmalısınız. Bu temel olarak doğrusallaştırmanın ve ICC profillemenin ne işe yaradığıdır.

VersaWorks doğru doğrusallaştırma ayarlarını ve ICC profilini bulmanın üç farklı yöntemini sunar:

a) Genel profiller

VersaWorks ile beraber, belirli bir ortam türü için ölçümlerin bir ortalamasına dayalı, birkaç genel profil önceden yüklenmiş şekilde sağlanır. Bunlar, belirtilen ortam için doğru doğrusallaştırma ayarlarını ve eşleşen ICC profilini içerecektir. Eğer, tedarikçinizden aldığınız standart bir vinille çalışıyorsanız, VersaWorks'teki genel bir vinil profili işiniz için mükemmel bir uyum sağlayacaktır.

b) Roland Profile Center üzerindeki Roland Medya Dosyaları

VersaWorks ayrıca Roland Profile Center[ROLAND PROFILE CENTER BAĞLANTISI] üzerinden indirilebilen geniş bir ICC profili harici kütüphanesini de desteklemektedir. Kayıt işlemi sadece birkaç dakika sürmektedir ve her bir yazıcımız, RIP'ler ve hem Roland markalı hem de 3M™, Avery Dennison ve HEXIS gibi diğer önde gelen üreticilerin baskı malzemeleri için çok sayıda profil mevcuttur. Bu dosyalar, doğru doğrusallaştırma ayarlarını da içermektedir.

c) Kendi Roland medya Dosyalarınızı oluşturun

Sonuç olarak cihazınızı manuel olarak doğrusallaştırabilir ve kendinize özel ICC profillerinizi oluşturabilirsiniz. Doğrusallaştırma adımı doğrudan VersaWorks'te yapılabilse de, bir ICC profilinin oluşturulması i1Profiler gibi bir üçüncü şahıs yazılımını ve X-rite’ın i1 serisi veya Barbieri’nin Spectro LFP serisi gibi bir üçüncü şahıs spektral ölçüm cihazının kullanımını gerektirebilir.

Roland Profile Center

İdeal ayarlarınızı bulduğunuzda, dosyaları şu an ve gelecekte aynı renk çıktı kalitesiyle yeniden yazdırmanıza imkan tanıdığı için bu ayarları bir şekilde kaydetmek isteyeceksiniz. Fakat nasıl?

Renk eşleştirmenin önemi

İşte burada renk yönetimi prosesinin üçüncü kritik aşaması devreye girer: renk eşleştirme. Basit bir konsepte dayalıdır: cihazınızı doğrusallaştırır, uygun bir ICC profili seçer, bunları (Roland Profile Center veya VersaWorks medya kütüphanesinden indirilenler gibi) bir ‘medya dosyası’ içinde toplar ve sonrasında (‘parmak izi’ olarak ta bilinen) bir ‘referans dosyası’nı ve hedef dosyasını yazdırmak için bunu kullanırsınız.

Bu, yazıcınıza mevcut ve tüm gelecek hedef dosyalarınızı bu referans dosyasıyla eşleştireceğini söyler. Eğer sonrasında başka bir hedef dosyayı bir hafta, bir ay veya bir yıl sonra bile bu veya başka aynı model cihazda aynı mürekkep türünü kullanarak yazdırırsanız, yazıcınız referans dosyanızla eşleştirmek için gerekli ayarları gerçekleştirecektir.

VersaWorks 6'ya, bu sebepten daima bir renk eşleştirme işlevi dahil edilmiştir ama tarihsel olarak bu özellikten tam olarak faydalanabilmek için daha önceden bahsettiğimiz türden bir spektral ölçüm cihazına ihtiyacınız olurdu. Sorun şu ki, birçok kişi maliyetlerini garanti edebilmek için bu tür cihazların tam özellik karmaşıklığına aslında ihtiyaç duymamaktadır.

Bu yüzden yakın zamanda renk eşleştirme işlerini daha hızlı ve daha doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için tasarlanmış bir araç olan VW-S1 yoğunluk ölçeri piyasaya sürdük. Kullanımının kolay olması, daha uygun fiyatlı olması ve özel profiller oluşturmak istemeyen kişiler için mükemmel olmasının dışında birçok açıdan yoğunluk ölçerler spektrofotometrelere benzemektedir.

Spektrofotometreler ile yoğunluk ölçerler arasındaki fark nedir?

Ana fark, spektrofotometrelerin LAB değerleri gibi spektral değerleri ölçmesidir. RGB (Kırmızı-Yeşil-Mavi) ve CMYK (Siyan-Macenta-Sarı-Siyah) modları, renkleri ekleyerek ya da çıkararak yeniden oluşturur. Dolayısıyla bilgisayarınıza veya yazıcınıza belirli bir noktada her bir renkten ne kadar bulunacağını söyler. Diğer taraftan LAB (Açıklık, yeşil/kırmızı, mavi/sarı) değerleri, daha yakından insan renk algısına benzeyen teorik bir modele dayanmaktadır.

Daha doğru olmalarının yanı sıra birçok kişinin asla kullanmayacağı özelliklere ve ayarlara sahiptirler. Yoğunluk ölçerler ise aksine renk değerlerini değil yansıyan ışığın olmamasını ölçerler. Bu sayede renk başına mürekkep miktarını hassas bir şekilde ayarlayabileceğiniz mürekkep yoğunlukları ve nokta kazancı hakkında çok doğru bilgiler sağlamalarına imkan tanır.

VW-S1 gibi yoğunluk ölçerler daha hızlı bir öğrenme eğrisine sahip olma, daha düşük maliyet oluşturma ve referans ve hedef dosyaları oluşturma prosesini daha basit ve daha hızlı hale getirme eğilimindedirler.

VW-S1 renk eşleştirme aracı işiniz için doğru bir tercih mi?

VW-S1 renk eşleştirme aracı

VW-S1, tek bir yazıcı için zaman içinde veya aynı mürekkep türüne, mürekkep yapılandırmasına ve baskı ayarlarına sahip iki veya daha fazla Roland yazıcı arasında kolaylıkla renk çıktısı eşleştirmenize imkan tanır. Aşağıdaki kişiler için mükemmel bir seçimdir:

  •  Roland Profile Center 'daki mevcut ICC profillerinden memnun olan kişiler.
  • Büyük, kombine grafikler için birden fazla yazıcı kullanan kişiler.
  • Bir veya birçok belirli devamlı müşterilerle hacimli işleri olan kişiler.
  • Yeniden baskı miktarını sınırlayarak zaman tasarrufu yapmalarını ve kayıpları azaltmalarını sağlayan, kullanımı kolay bir yoğunluk ölçüm cihazı arayan kişiler.
  • Yeniden baskı siparişleri için zaman içinde tutarlı renk sağlamak zorunda olan kişiler.

Bununla birlikte yeni VW-S1'i kullanabilmek için cihazınızı yeni VW-S1 aracı için tam destek, Değişken Veri Baskı limitinin on kat artımı, Simülasyon Profil Yönetimi, Çoklu İş Gruplama ve en az 294 yeni renge sahip güncellenmiş bir Pantone kütüphanesi gibi birçok özellik içeren VersaWorks 6.8 RIP programının en son sürümüne yükseltmeniz gerekeceğini unutmayın.

VERSAWORKS'ÜN EN YENİ SÜRÜMÜNÜ İNDİRİN